ugo.com.pl

FONTANNA HEWELIUSZA

Woda w tkance miasta w dobie intensywnej urbanizacji pełni głownie funkcje integracyjne i rekreacyjne. Oddziałowuje na psychikę i poczucie estetyki jego mieszkańców. Przyciąga ludzi, tworząc klimat do rozmów i spotkań, integrując lokalne społeczności.

Zaprojektowany przez nas plac wodny pomiędzy ulicą Korzenną, ulicą Rajską i Wielkie Młyny ma stać się obszarem o silnie zdefiniowanym charakterze, ma stać się kolejnym ważnym punktem w tkance miasta. Miejscem przepełnionym zapachem i kolorem, posiadającym swoiste genius loci.

Proponowany przez nas projekt placu wodnego nie stara się konkurować z otaczającą go zabudową. Dzięki horyzontalnej formie zaprojektowanych fontann pomnik Jana Heweliusza nadal pozostaje dominantą tego wnętrza urbanistycznego. Na placu, który jest nie płaszczyznowy umieściliśmy trzy fontanny, które mają postać niecek nawiązujących kształtem do księżyca, który był głównym obiektem badan Heweliusza. Na łuku każdej z nich znajduje się dziesięć dysz wodnych typu gejzer, które są niezależne od poziomu wody i jedna dysza parowa umiejscowiona centrycznie. Wahanie poziomu znajdującej się w nieckach wody, ukazuje działanie przyciągania księżyca-, czyli zjawiska pływów morskich. Zmiany poziomu wody w niecce centralnej pokazują przypływy i odpływy występujące w danym momencie na Morzu Batyckim ( różnica poziomu wody ok. 14cm). Niecka od strony ulicy Korzennej ukazuje przypływy i odpływy występujące w Zatoce Fundy. To tam występują największe pływy morskie (różnice poziomu wody sięgają nawet 18 m). Niecka od strony ulicy Wielkie Młyny natomiast ukazuje poziom wody znajdujący się w Port Elizabeth. To tam, gdy w Zatoce Fundy jest przypływ występuje odpływ.

Zaprojektowany plac wodny ma być atrakcyjny nie tylko dla zwiedzających miasto turystów, ale także dla okolicznych mieszkańców. Będzie to jedyne miejsce w najbliższej okolicy gdzie będzie można odpocząć przy zbiornikach wodnych. Ma być atrakcyjne o każdej porze roku. Fontanny mają charakter rekreacyjny, podczas lata dzieci będą mogły się w nich kąpać, a dorośli opalać na brzegach niecki. Zimą natomiast powstaną natomiast trzy male lodowiska o średnicy 13 metrów. Wczesną wiosną i jesienią istnieje natomiast możliwość tworzenia iluminacji parowych.

Plac ma być także śladem historii. Podzielony został na trzy ogrody botaniczne, których roślinność będzie świadectwem określonego przedziału czasu. Ogród przedstawiający pierwszy okres od wieku XIV do XVI rozciąga się od niecki przy ulicy Korzennej do pomnika Jana Heweliusza. W ogrodach tego okresu dominowały głównie zioła, roślinny lecznicze i kwiaty polne. Rośliny takie jak mięta, koper, hyzop, melisa, majeranek, szałwia, tymianek, pietruszka, lawenda, rozmaryn, kolendra, konwalia, malwa, lilie, irysy, dzikie roże, fiolki, goździki, pierwiosnki, hiacynty, niezapominajki czy bluszcz. Drugi ogród rozciągać się będzie wzdłuż niecki centralnej. Dominować w nim będą głównie kwiaty, trawy i pnącza. Między innymi: aksamitki, balsaminy, grzebionatki, lewkonie, nagietki, lwie paszcze, pachnotki, szarłaty, byliny: bławatki, ciemierniki, jasmin, heliotropy, chabry, dzwonki, fiolki, goździki, irysy, jaskry, margaretki, naparstnice, piwonie, pierwiosnki, rumianki, słoneczniki, stokrotki, pelargonie, tulipany, hiacynty, narcyzy, żonkile, korony cesarskie, krokusy, szafirki, lilie, śniadki, róże: stulistną, damasceńską i francuską, maliny, agrest i bukszpan.

TYP OBIEKTU:

FONTANNA

POWIERZCHNIA:

-

LOKALIZACJA:

GDAŃSK

STATUS:

Koncepcja

ROK:

2013